Joanna Wołek-Łysoń dla Wirtualnej Polski wyjaśnia, czy były partner może żądać zwrotu prezentu

,,Mecenas Joanna Wołek-Łysoń z Kancelarii KOLS potwierdza, że można domagać się zwrotu prezentów, którymi obdarowało się byłego partnera, ale formalnej podstawy takich roszczeń nie ma. – Ani kodeks cywilny ani kodeks rodzinny i opiekuńczy jeszcze o rozliczeniu konkubinatu wprost nie wspominają – mówi w rozmowie z WP Kobieta.

– Niemniej istnieją takie instytucje jak pożyczka, darowizna czy użyczenie, którymi możemy się posiłkować w takich okolicznościach. Także orzecznictwo sądów, w tym Sądu Najwyższego, potwierdza, że możemy żądać od byłego partnera zwrotu upominków na zasadach, jak w przypadku bezpodstawnego wzbogacenia – wskazuje. Mecenas zauważa tendencję rosnącą tego typu spraw, ale jednocześnie zaznacza, że w takich przypadkach sądy zawsze podchodzą do sprawy indywidualnie.

Osoba obdarowana musi zawsze liczyć się z ryzykiem, że po rozstaniu darczyńca można domagać się zwrotu podarunków. Według Joanny Wołek-Łysoń zabezpieczeniem w takim przypadku może okazać się zawieranie umów, np. umowy darowizny, przy przyjmowaniu prezentów – Jest to mało romantyczne rozwiązanie, ale praktyczne, bo darowizna wykonana jest trudna do odwołania – analizuje mecenas.”

Artykuł jest dostępny tutaj

© Created by Grupa Wzór